Вогларји

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вогларји
Voglarji
Поглед на Вогларји
Вогларји is located in Slovenia
Вогларји
Вогларји
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′22.4″N 13°43′51.5″E / 45.989556° СГШ; 13.730972° ИГД / 45.989556; 13.730972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна8,58 км2 (3,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755899999755,9 м
Население (2020)
 • Вкупно117
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Вогларји (словенечки: Voglarji) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.