Света Гора (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Гора
Sveta Gora
Поглед на Света Гора
Света Гора is located in Slovenia
Света Гора
Света Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′56.2″N 13°39′19.3″E / 45.998944° СГШ; 13.655361° ИГД / 45.998944; 13.655361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,272 км2 (0,105 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1

Света Гора (словенечки: Sveta Gora) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.