Трново (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трново
Trnovo
Поглед на Трново
Трново is located in Slovenia
Трново
Трново
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′18.4″N 13°44′37.1″E / 45.971778° СГШ; 13.743639° ИГД / 45.971778; 13.743639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна15,65 км2 (6,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000780799999780,8 м
Население (2020)
 • Вкупно374
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Трново (словенечки: Trnovo) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.