Немци (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немци
Nemci
Поглед на Немци
Немци is located in Slovenia
Немци
Немци
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′25.6″N 13°46′15.5″E / 45.990444° СГШ; 13.770972° ИГД / 45.990444; 13.770972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,52 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000847200000847,2 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Немци (словенечки: Nemci) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.