Залошче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залошче
Zalošče
Поглед на Залошче
Залошче is located in Slovenia
Залошче
Залошче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′15.1″N 13°44′53.2″E / 45.887528° СГШ; 13.748111° ИГД / 45.887528; 13.748111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна2,35 км2 (0,91 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008170000081,7 м
Население (2020)
 • Вкупно427
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Залошче (словенечки: Zalošče) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.