Гргар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гргар
Grgar
Skyline of Гргар
Гргар is located in Slovenia
Гргар
Гргар
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′2.6″N 13°40′7.5″E / 46.000722° СГШ; 13.668750° ИГД / 46.000722; 13.668750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна16,87 км2 (6,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000297399999297,4 м
Население (2020)
 • Вкупно793
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Гргар (словенечки: Grgar) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.