Бате (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бате
Bate
Бате is located in Slovenia
Бате
Бате
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′42.6″N 13°40′37.1″E / 46.045167° СГШ; 13.676972° ИГД / 46.045167; 13.676972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна10,16 км2 (3,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000589100000589,1 м
Население (2020)
 • Вкупно153
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Бате (словенечки: Bate) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.