Витовље (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витовље
Vitovlje
Поглед на Витовље
Витовље is located in Slovenia
Витовље
Витовље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′50.8″N 13°45′48.7″E / 45.930778° СГШ; 13.763528° ИГД / 45.930778; 13.763528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна11,68 км2 (4,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000245599999245,6 м
Население (2020)
 • Вкупно530
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5261

Витовље (словенечки: Vitovlje) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.