Стара Гора (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Гора
Stara Gora
Стара Гора is located in Slovenia
Стара Гора
Стара Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′48.4″N 13°40′41.4″E / 45.930111° СГШ; 13.678167° ИГД / 45.930111; 13.678167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна2,3 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000174400000174,4 м
Население (2020)
 • Вкупно205
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5000

Стара Гора (словенечки: Stara Gora) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.