Градишче над Првачина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишче над Првачина
Gradišče nad Prvačino
Поглед на Градишче над Првачина
Градишче над Првачина is located in Slovenia
Градишче над Првачина
Градишче над Првачина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′18.1″N 13°42′3.4″E / 45.888361° СГШ; 13.700944° ИГД / 45.888361; 13.700944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,74 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000121700000121,7 м
Население (2020)
 • Вкупно524
 • Густина300/км2 (780/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5292

Градишче над Првачина (словенечки: Gradišče nad Prvačino) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.