Шемпас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шемпас
Šempas
Поглед на Шемпас
Шемпас is located in Slovenia
Шемпас
Шемпас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′42.9″N 13°44′36″E / 45.928583° СГШ; 13.74333° ИГД / 45.928583; 13.74333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна5,94 км2 (2,29 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009690000096,9 м
Население (2020)
 • Вкупно1.179
 • Густина200/км2 (510/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5261

Шемпас (словенечки: Šempas) — мал град во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.