Кромберк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кромберк
Kromberk
Поглед на Кромберк
Кромберк is located in Slovenia
Кромберк
Кромберк
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′32.9″N 13°40′6.9″E / 45.959139° СГШ; 13.668583° ИГД / 45.959139; 13.668583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна8,94 км2 (3,45 ми2)
Надм. вис.&10000000000000135400000135,4 м
Население (2020)
 • Вкупно2.079
 • Густина230/км2 (600/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5102

Кромберк (словенечки: Kromberk) — мал град во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.