Чепован

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепован
Čepovan
Поглед на Чепован
Чепован is located in Slovenia
Чепован
Чепован
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′58.9″N 13°47′35.9″E / 46.049694° СГШ; 13.793306° ИГД / 46.049694; 13.793306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000604399999604,4 м
Население (2020)
 • Вкупно337
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5253

Чепован (словенечки: Čepovan) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.