Пристава (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пристава
Pristava
Пристава is located in Slovenia
Пристава
Пристава
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′48.2″N 13°38′13.3″E / 45.946722° СГШ; 13.637028° ИГД / 45.946722; 13.637028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,47 км2 (0,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000105299999105,3 м
Население (2020)
 • Вкупно374
 • Густина800/км2 (2,100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5000

Пристава (словенечки: Pristava) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.