Осек (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осек
Osek
Поглед на Осек
Осек is located in Slovenia
Осек
Осек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′16.2″N 13°45′52.7″E / 45.921167° СГШ; 13.764639° ИГД / 45.921167; 13.764639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна8,56 км2 (3,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000161199999161,2 м
Население (2020)
 • Вкупно435
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5261

Осек (словенечки: Osek) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.