Бањшице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бањшице
Banjšice
Бањшице is located in Slovenia
Бањшице
Бањшице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′43.4″N 13°42′19″E / 46.062056° СГШ; 13.70528° ИГД / 46.062056; 13.70528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна14,45 км2 (5,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000670899999670,9 м
Население (2020)
 • Вкупно234
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Бањшице (словенечки: Banjšice) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.