Рожна Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рожна Долина
Rožna Dolina
Рожна Долина is located in Slovenia
Рожна Долина
Рожна Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′32.9″N 13°38′22.9″E / 45.942472° СГШ; 13.639694° ИГД / 45.942472; 13.639694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна7,63 км2 (2,95 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008759999987,6 м
Население (2020)
 • Вкупно1.127
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5000

Рожна Долина (словенечки: Rožna Dolina) — мал град во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.