Лазна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазна
Lazna
Лазна is located in Slovenia
Лазна
Лазна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′19.8″N 13°48′18.1″E / 46.038833° СГШ; 13.805028° ИГД / 46.038833; 13.805028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна11,34 км2 (4,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000950899999950,9 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина0,79/км2 (2,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Лазна (словенечки: Lazna) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.