Солкан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солкан
Solkan
Поглед на Солкан
Солкан is located in Slovenia
Солкан
Солкан
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′10.2″N 13°38′43.8″E / 45.969500° СГШ; 13.645500° ИГД / 45.969500; 13.645500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна4,2 км2 (1,6 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009429999994,3 м
Население (2020)
 • Вкупно3.233
 • Густина770/км2 (2,000/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5250

Солкан (словенечки: Solkan) — мал град во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.