Прејди на содржината

Првачина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Првачина
Prvačina
Поглед на Првачина
Првачина is located in Slovenia
Првачина
Првачина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′16.4″N 13°43′23.2″E / 45.887889° СГШ; 13.723111° ИГД / 45.887889; 13.723111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005839999958,4 м
Население (2020)
 • Вкупно1.249
 • Густина270/км2 (700/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5297

Првачина (словенечки: Prvačina) — мал град во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.