Озељан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Озељан
Ozeljan
Поглед на Озељан
Озељан is located in Slovenia
Озељан
Озељан
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′35.9″N 13°43′51.1″E / 45.943306° СГШ; 13.730861° ИГД / 45.943306; 13.730861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна3,74 км2 (1,44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000113799999113,8 м
Население (2020)
 • Вкупно809
 • Густина220/км2 (560/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5261

Озељан (словенечки: Ozeljan) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.