Равница (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равница
Ravnica
Равница is located in Slovenia
Равница
Равница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′53.2″N 13°41′50.9″E / 45.981444° СГШ; 13.697472° ИГД / 45.981444; 13.697472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна7,3 км2 (2,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423000000423 м
Население (2020)
 • Вкупно225
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5251

Равница (словенечки: Ravnica) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.