Локве (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локве
Lokve
Поглед на Локве
Локве is located in Slovenia
Локве
Локве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′39.1″N 13°47′19.4″E / 46.010861° СГШ; 13.788722° ИГД / 46.010861; 13.788722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна27,044 км2 (10,442 ми2)
Надм. вис.&10000000000000928600000928,6 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5252

Локве (словенечки: Lokve) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.