Шмавер (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмавер
Šmaver
Skyline of Шмавер
Шмавер is located in Slovenia
Шмавер
Шмавер
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′13.3″N 13°37′21.8″E / 46.003694° СГШ; 13.622722° ИГД / 46.003694; 13.622722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000291199999291,2 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5250

Шмавер (словенечки: Šmaver) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.