Дорнберк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорнберк
Dornberk
Skyline of Дорнберк
Дорнберк is located in Slovenia
Дорнберк
Дорнберк
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′21.1″N 13°44′9″E / 45.889194° СГШ; 13.73583° ИГД / 45.889194; 13.73583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006070000060,7 м
Население (2020)
 • Вкупно822
 • Густина760/км2 (2,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Дорнберк (словенечки: Dornberk) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.