Драга (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драга
Draga
Поглед на Драга
Драга is located in Slovenia
Драга
Драга
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′7″N 13°43′57.7″E / 45.88528° СГШ; 13.732694° ИГД / 45.88528; 13.732694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,32 км2 (0,12 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006070000060,7 м
Население (2020)
 • Вкупно92
 • Густина290/км2 (740/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Драга (словенечки: Draga) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.