Пресерје (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресерје
Preserje
Поглед на Пресерје
Пресерје is located in Slovenia
Пресерје
Пресерје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′11.2″N 13°47′14.2″E / 45.869778° СГШ; 13.787278° ИГД / 45.869778; 13.787278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна3,4 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154300000154,3 м
Население (2020)
 • Вкупно463
 • Густина140/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Пресерје (словенечки: Preserje) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.