Локе (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локе
Loke
Локе is located in Slovenia
Локе
Локе
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′31.8″N 13°42′38.3″E / 45.958833° СГШ; 13.710639° ИГД / 45.958833; 13.710639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна3,52 км2 (1,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000168000000168 м
Население (2020)
 • Вкупно297
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5000

Локе (словенечки: Loke) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.