Сподња Браница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Браница
Spodnja Branica
Поглед на Сподња Браница
Сподња Браница is located in Slovenia
Сподња Браница
Сподња Браница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′34″N 13°49′46″E / 45.84278° СГШ; 13.82944° ИГД / 45.84278; 13.82944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна1,08 км2 (0,42 ми2)
Надм. вис.&10000000000000107599999107,6 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Сподња Браница (словенечки: Spodnja Branica) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.