Табор (Нова Горица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табор
Tabor
Поглед на Табор
Табор is located in Slovenia
Табор
Табор
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′47.9″N 13°44′23.2″E / 45.879972° СГШ; 13.739778° ИГД / 45.879972; 13.739778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаНова Горица
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000134699999134,7 м
Население (2020)
 • Вкупно171
 • Густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5294

Табор (словенечки: Tabor) — населба во Градска општина Нова Горица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.