Шкуфче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкуфче
Škufče
Поглед на Шкуфче
Шкуфче is located in Slovenia
Шкуфче
Шкуфче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′16.1″N 14°31′19.3″E / 45.804472° СГШ; 14.522028° ИГД / 45.804472; 14.522028
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,26 км2 (0,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000770600000770,6 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Шкуфче (словенечки: Škufče) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.