Мраморово кај Лужарји

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мраморово кај Лужарји
Mramorovo pri Lužarjih
Skyline of Мраморово кај Лужарји
Мраморово кај Лужарји is located in Slovenia
Мраморово кај Лужарји
Мраморово кај Лужарји
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′34.7″N 14°33′6.6″E / 45.792972° СГШ; 14.551833° ИГД / 45.792972; 14.551833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,45 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000769100000769,1 м
Население (2020)
 • Вкупно2
 • Густина1,4/км2 (3,6/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Мраморово кај Лужарји (словенечки: Mramorovo pri Lužarjih) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.