Студенец на Блоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студенец на Блоке
Studenec na Blokah
Студенец на Блоке is located in Slovenia
Студенец на Блоке
Студенец на Блоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′56.3″N 14°32′4.5″E / 45.765639° СГШ; 14.534583° ИГД / 45.765639; 14.534583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,68 км2 (1,03 ми2)
Надм. вис.&10000000000000762799999762,8 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Студенец на Блоке (словенечки: Studenec na Blokah) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.