Бочково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бочково
Bočkovo
Бочково is located in Slovenia
Бочково
Бочково
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′58.5″N 14°28′50.7″E / 45.816250° СГШ; 14.480750° ИГД / 45.816250; 14.480750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,44 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000735799999735,8 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Бочково (словенечки: Bočkovo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.