Нова Вас (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нова Вас
Nova Vas
Skyline of Нова Вас
Грб на Нова Вас
Нова Вас is located in Slovenia
Нова Вас
Нова Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′21.2″N 14°30′22.9″E / 45.772556° СГШ; 14.506361° ИГД / 45.772556; 14.506361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000720500000720,5 м
Население (2020)
 • Вкупно293
 • Густина210/км2 (530/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Нова Вас (словенечки: Nova Vas) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Населбата е центар на општината Блоке. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.