Крампље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крампље
Kramplje
Поглед на Крампље
Крампље is located in Slovenia
Крампље
Крампље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′36.3″N 14°31′22.4″E / 45.793417° СГШ; 14.522889° ИГД / 45.793417; 14.522889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000753600000753,6 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Крампље (словенечки: Kramplje) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.