Лепи Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепи Врх
Lepi Vrh
Лепи Врх is located in Slovenia
Лепи Врх
Лепи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′47.8″N 14°31′14.4″E / 45.813278° СГШ; 14.520667° ИГД / 45.813278; 14.520667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,31 км2 (0,89 ми2)
Надм. вис.&10000000000000781299999781,3 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина4,8/км2 (12/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Лепи Врх (словенечки: Lepi Vrh) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.