Стрмца (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмца
Strmca
Поглед на Стрмца
Стрмца is located in Slovenia
Стрмца
Стрмца
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′46.7″N 14°32′56.8″E / 45.796306° СГШ; 14.549111° ИГД / 45.796306; 14.549111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,65 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000796799999796,8 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина38/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Стрмца (словенечки: Strmca) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.