Бенете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенете
Benete
Бенете is located in Slovenia
Бенете
Бенете
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′9.7″N 14°33′53.1″E / 45.769361° СГШ; 14.564750° ИГД / 45.769361; 14.564750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000806100000806,1 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина7,6/км2 (20/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Бенете (словенечки: Benete) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.