Залес (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залес
Zales
Залес is located in Slovenia
Залес
Залес
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′19.6″N 14°29′5.8″E / 45.822111° СГШ; 14.484944° ИГД / 45.822111; 14.484944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741399999741,4 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Залес (словенечки: Zales) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.