Равне на Блоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Равне на Блоке
Ravne na Blokah
Равне на Блоке is located in Slovenia
Равне на Блоке
Равне на Блоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′11″N 14°33′15.6″E / 45.75306° СГШ; 14.554333° ИГД / 45.75306; 14.554333
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна5,09 км2 (1,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000753500000753,5 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Равне на Блоке (словенечки: Ravne na Blokah) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.