Метуље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метуље
Metulje
Метуље is located in Slovenia
Метуље
Метуље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′38.7″N 14°31′23.9″E / 45.744083° СГШ; 14.523306° ИГД / 45.744083; 14.523306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна4,91 км2 (1,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000730100000730,1 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Метуље (словенечки: Metulje) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.