Шторово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шторово
Štorovo
Шторово is located in Slovenia
Шторово
Шторово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′49.2″N 14°30′23.9″E / 45.813667° СГШ; 14.506639° ИГД / 45.813667; 14.506639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,39 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000789399999789,4 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина2,9/км2 (7,5/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Шторово (словенечки: Štorovo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.