Мраморово кај Пајкове

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мраморово кај Пајкове
Mramorovo pri Pajkovem
Мраморово кај Пајкове is located in Slovenia
Мраморово кај Пајкове
Мраморово кај Пајкове
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′37.1″N 14°29′48.3″E / 45.810306° СГШ; 14.496750° ИГД / 45.810306; 14.496750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,8 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741000000741 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина18/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Мраморово кај Пајкове (словенечки: Mramorovo pri Pajkovem) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.