Худи Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Худи Врх
Hudi Vrh
Поглед на Худи Врх
Худи Врх is located in Slovenia
Худи Врх
Худи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′34.1″N 14°31′20.2″E / 45.759472° СГШ; 14.522278° ИГД / 45.759472; 14.522278
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,79 км2 (1,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000738700000738,7 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Худи Врх (словенечки: Hudi Vrh) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.