Ловраново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ловраново
Lovranovo
Ловраново is located in Slovenia
Ловраново
Ловраново
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′59.7″N 14°28′17.3″E / 45.816583° СГШ; 14.471472° ИГД / 45.816583; 14.471472
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,53 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000684500000684,5 м
Население (2020)
 • Вкупно25
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Ловраново (словенечки: Lovranovo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.