Лахово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лахово
Lahovo
Поглед на Лахово
Лахово is located in Slovenia
Лахово
Лахово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′58.2″N 14°31′2.3″E / 45.799500° СГШ; 14.517306° ИГД / 45.799500; 14.517306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,52 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000751500000751,5 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Лахово (словенечки: Lahovo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.