Велики Врх (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Врх
Veliki Vrh
Велики Врх is located in Slovenia
Велики Врх
Велики Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′17.9″N 14°31′20.8″E / 45.771639° СГШ; 14.522444° ИГД / 45.771639; 14.522444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000775000000775 м
Население (2020)
 • Вкупно47
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Велики Врх (словенечки: Veliki Vrh) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.