Слеме (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слеме
Sleme
Поглед на Слеме
Слеме is located in Slovenia
Слеме
Слеме
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′12.1″N 14°27′24.5″E / 45.803361° СГШ; 14.456806° ИГД / 45.803361; 14.456806
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,29 км2 (0,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000787000000787 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина6,2/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Слеме (словенечки: Sleme) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.