Волчје (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волчје
Volčje
Поглед на Волчје
Волчје is located in Slovenia
Волчје
Волчје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′55.3″N 14°30′46.7″E / 45.782028° СГШ; 14.512972° ИГД / 45.782028; 14.512972
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,21 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000758200000758,2 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина20/км2 (52/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Волчје (словенечки: Volčje) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.